Хто має утримувати прилеглу територію за межами  земельної ділянки,  на якій розташований приватний житловий будинок

  • 1397

До Виконавчого комітету Славутицької міської ради  звертаються мешканці   індивідуальних житлових будинків  (котеджів) особливо у весняно-літній період і восени з питанням: чи повинні вони наводити лад  на території, яка знаходиться за межами їх земельної ділянки?

Тож хто має утримувати цю територію – господар садиби чи орган місцевого самоврядування? У Типових правилах, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 №310 (далі - Типові правила), що набули чинності у лютому 2018 року, є чітка відповідь на це питання: «Благоустрій присадибної ділянки та прилеглої до присадибної ділянки території здійснюється власником або користувачем цієї ділянки». Втім, господар може укласти договір про утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки з комунальним підприємством або з управляючою компанією, що надають такі послуги. У  нашому місті це можуть бути комунальні підприємства або  приватні управляючі компанії, що надають такі послуги. У такому випадку благоустроєм займатиметься саме це підприємство.

Згідно з додатком до Типових правил благоустрою території населеного пункту, прилегла територія – це не менше 20 метрів від межі земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці (входять двори, тротуари, майданчики, покриття проїжджої частини та інше).  

Таким чином громадяни, згідно статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», зобов’язуються:

- утримувати в належному стані об'єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також прилеглі до цих об'єктів території (тротуари, зелені насадження, огорожі тощо);

- не порушувати права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів;

- на об’єктах благоустрою (їх частинах), що перебувають у їх власності або користуванні, регулярно знищувати бур’яни, скошувати траву висотою більше 10 см, проводити боротьбу зі знищення карантинних рослин, залишки рослинності прибираються в день проведення робіт;

- не допускати складування будівельних матеріалів, побутових відходів, зрізаного гілля, залишків рослинності поза власною земельною ділянкою;

- допускати на об’єкти благоустрою, що перебувають у їх власності або користуванні, аварійно-рятувальні та інші служби для здійснення заходів щодо запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;

- відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

У разі порушення громадянами державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від двадцяти (340 грн) до вісімдесяти (1360 грн)  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Порушеннями правил благоустрою вважаються: неналежний санітарний стан територій, влаштування звалищ побутового та будівельного сміття на прилеглій та дворовій території, самовільне розміщення на спорудах, стовпах, опорах та інших не відведених для цього місцях оголошень, плакатів, об’яв, несвоєчасне косіння об`єктів рослинного карантину, забур’яненість тощо.

Орган місцевого самоврядування має дбати про благоустрій присадибної ділянки і прилеглої території лише у тому випадку, коли ця ділянка офіційно визнана безхазяйним майном, тобто ділянка не має власника.

Навіть у складний воєнний час ми повинні підтримувати чистоту навколо своїх помешкань й пам’ятати, що це наша  спільна відповідальність. Упорядкувати територію біля власного дому чи офісу – теж один із проявів патріотизму та любові до рідного Славутича, до нашої найкращої України. Разом зробимо своє місто ще чистішим та красивішим.

З повагою

 

Відділ містобудування, архітектури та просторового розвитку

Виконавчого комітету Славутицької міської ради 3-00-11*175