Податкова інформує ФОП

 • 86

04.08.2023

Для яких ФОП застосування РРО/ПРРО  є обов’язковим

Головне управління ДПС у Київській області нагадує платикам податків, що обов’язок використання РРО/ПРРО під час здійснення розрахункових операцій  набрав чинності ще із 01 січня 2022 року. Проте  під час воєнного стану Законом України від 15.03.2022 № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» доповнено п. 12 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 06.07.1995  № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» яким визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону №265 не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.

Отже, використання РРО/ПРРО наразі  є обовязковим для:

 - ФОП ІІ-ІУ груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу

- ФОП на загальній системі оподаткування.

Виняток становлять такі ФОП:

-  ФОП І групи

-  ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking

-  ФОП ІІ-ІУ груп, які здійснюють торгівлю на селі  за таких умов:

       річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує  1,0 млн.грн.,

       торгівля здійснюється не в одному  торговельному  об’єкті з підакцизними товарами,

       СГ не здійснює дистанційну торгівлю товарами,

       ОМС не прийнято рішення про обов’язкове застосування РРО.

Без застосування РРО/ПРРО здійснюється продаж:

-води, молока, квасу, олії, живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок, бідонів,  страв та безалкогольних напоїв у  їдальнях та буфетах навчальних закладів;

-продаж проїздних/перевізних документів, білетів держлотерей;

-в місцях отримання товарів (послуг) контрагентами не здійснюють готівкових розрахунків (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля, тощо;

-продаж у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 % загального товарообігу (за відсутності продажу підакцизних товарів).

Нагадуємо, що Законом України від 30.06.2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності  01 серпня 2023 року,  внесені зміни до Закону України від 06.07.1995   №265, зокрема, в частині застосування відповідальності за порушення вимог цього Закону. Змінами передбачено:

- СГ звільняються від відповідальності за порушення вимог ЗУ №265, вчинені у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти та у сфері організації та проведення азартних ігор;

- з 01 жовтня 2023 року застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО відновлюється. З цієї дати СГ звільняються від відповідальності  за порушення вимог ЗУ №265 (крім порушень порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів),  вчинені при продажу товарів/послуг на:

  ТОТ - по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;

  територіях активних бойових дій - по дату завершення бойових дій;

  територіях можливих бойових дій - по дату припинення можливості бойових дій.

Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;

- встановлено зменшений розмір штрафних санкцій (25% вартості проданих з порушенням товарів/послуг за порушення, вчинене вперше та 50%  за кожне наступне порушення, - було 100% та 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу його на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП - платників ЄП, не зареєстрованих платниками ПДВ, які здійснюють торгівлю (крім підакцизних, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медпризначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння) - до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 01 серпня 2025 року.

 

РРО-зміни за Законом №3219: аналіз від редакції

Законом №3219 вносяться зміни до Закону про РРО. Розповімо про те, що зміниться для користувачів РРО після того, як цей закон набере чинності.

Нагадаємо, що 30 червня 2023 року ВРУ прийняла у другому читанні законопроєкт №8401 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». 13 липня новий Закон від 30.06.2023 р. №3219-IX був підписаний Головою ВРУ, а 14 липня направлений на підпис Президенту. Поки що він ще не підписаний Президентом.

Серед іншого, Закон №3219 вносить зміни до Закону про РРО, про які ми розповімо далі.

Для ФОП-"єдинників" спрощено правила формування назви товарів у фіскальних чеках, але з винятками

У п. 2 ст. 3 Закону про РРО додали новий абзац про те, що ФОПи, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право у розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Це стосується тільки ФОПів – "єдинників" І, ІІ та ІІІ групи за ставкою ЄП 5%. Тобто вони зможуть зазначати назву товару (послуги) у спрощеному вигляді, наприклад:

 • «постільна білизна» замість «наволочка 70х50», «наволочка 70х70» «простирадло 160 х 200» і т.д.;
 • «кава» замість «лате», «еспресо», «капучино» і т.д.

Проте є чотири групи товарів, які потрібно буде зазначати в чеку докладно, це:

 • підакцизні товари. ФОПам-"єдинникам" дозволено торгувати тільки пивом, столовим вином, сидром та пері без додавання спирту. Безалкогольне пиво не є підакцизним товаром;
 • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту. Перелік таких товарів затверджено постановою Кабміну від 16.03.2017 р. № 231;
 • лікарські засоби, вироби медичного призначення. Сюди не входять ветеринарні препарати та вироби ветеринарного призначення (докладніше про це тут); 
 • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Якщо в одному чеку є товари з цих чотирьох груп та інші товари, то тільки ці чотири групи товарів наводяться повністю. Наприклад, один чек в кафе може містити такий перелік проданих товарів:

 • кава – 3 шт * 50 грн  = 150 грн;
 • кава – 4 шт * 45 грн = 180 грн;

В аптеці, що належить ФОПу-"єдиннику", неплатнику ПДВ може бути такий чек:

 • Фіточай – 3 шт * 45 грн = 135 грн;

Не можуть застосовувати ці спрощені правила:

 • ФОПи – "єдинники" ІІІ групи за ставкою ЄП 3%, платники ПДВ;
 • всі ФОПи на загальній системі незалежно від сплати ПДВ;
 • всі юридичні особи незалежно від системи оподаткування.

Всі ці СГ повинні зазначати в чеках всі свої товари та послуги за повною назвою.

 Відновлюється заборона використання ПРРО без діапазону фіскальних номерів

Законом №3219 виключено абзац третій п. 13 розділу II «Прикінцеві положення» Закону про РРО, який зупиняв дію абзацу сьомого ст. 5 Закону про РРО«Використання програмного реєстратора розрахункових операцій у період відсутності зв’язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, забороняється». 

Тепер дія цього абзацу відновиться і з дати набрання чинності Законом №3219 не можна буде використовувати ПРРО у разі відсутності зв’язку з фіскальним сервером без попереднього отримання діапазону фіскальних номерів.

 Звільнення від відповідальності за порушення правил застосування РРО 

У новій редакції п. 12 розділу II «Прикінцеві положення» Закону про РРО чітко прописали, що СГ звільняються від відповідальності за порушення вимог Закону ро РРО, вчинені ними у період з 1 січня 2022 року по 1 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Це означає повне звільнення від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО.

Слова «до 1 жовтня 2023 року» слід розуміти так, що останнім днем, коли ще діє це звільнення, буде 30 вересня 2023 року. Тож за порушення, вчинені в період з 1 січня 2022 року по 30 вересня 2023 року включно, не будуть накладати штрафи.

Є три види діяльності, у яких не буде жодних поблажок:

 • продаж підакцизних товарів. Звертаємо увагу, що безалкогольні напої, які мають назву алкогольних (безалкогольне пиво, вино і т.д.) не є підакцизними товарами. Також нагадуємо, що при продажу алкогольних напоїв в чеках повинні бути штрихкоди акцизних марок;
 • діяльність з купівлі/продажу іноземної валюти;
 • діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор.

З 1 жовтня 2023 року діятимуть інші правила звільнення від відповідальності у сфері застосування РРО – новий п. 14 розділу II «Прикінцеві положення» Закону про РРО. А саме СГ звільняються від відповідальності за вчинені ними порушення вимог Закону про РРО (крім порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів), вчинені ними при продажу товарів, наданні послуг на:

 • тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
 • територіях активних бойових дій, – по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;
 • територіях можливих бойових дій, – по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.

Перехідних періодів не передбачено, тобто вже наступного дня після вищевказаних дат потрібно буде виконувати всі правила застосування РРО.

Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Докладніше про застосування цього Переліку читайте тут

Як бачимо, навіть на вищевказаних територіях не діє звільнення від відповідальності за порушення в сфері РРО при продажу підакцизних товарів. Тож в цьому випадку є два варіанти: або припинити торгівлю підакцизними товарами, або виконувати всі вимоги Закону про РРО, незважаючи ні на що.

 Зменшення розміру штрафів за деякі порушення у сфері РРО для ФОП – "єдинників" без ПДВ

Новим п. 15 розділу II «Прикінцеві положення» Закону про РРО зменшено розмір штрафів за деякі порушення норм Закону про РРО. Якщо Закон №3219 буде опубліковано до 1 серпня 2023 року, то зменшення штрафів діятиме з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України.

Зменшення штрафів стосується тільки ФОП – платників ЄП та неплатників ПДВ, що продають товари або надають послуги.

Є чотири групи товарів, при продажу яких зменшені штрафи не будуть застосовуватися (ті ж самі групи, для яких не передбачено спрощення назви в чеку – див. перший розділ цього матеріалу):

 • підакцизні товари. ФОПам-"єдинникам" дозволено торгувати тільки пивом, столовим вином, сидром та пері без додавання спирту. Безалкогольне пиво не є підакцизним товаром;
 • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту. Перелік таких товарів затверджено постановою Кабміну від 16.03.2017 р. № 231;
 • лікарські засоби, вироби медичного призначення. Сюди не входять ветеринарні препарати та вироби ветеринарного призначення (докладніше про це тут);
 • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Далі знижено штрафи за три види порушень:

 • проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
 • непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи;
 • невидачу (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого СГ.

І нарешті самі знижені розміри штрафів:

 • 25% вартості проданих з цими порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
 • 50% вартості проданих з цими порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Стандартні розміри – 100% і 150% відповідно.

Нагадаємо, що податківці вважають кожний продаж окремим порушенням, тож першим порушенням вони будуть вважати тільки одну першу операцію з продажу товарів, робіт, послуг, а всі наступні продажі – наступними порушеннями. Ця позиція викладена у "ЗІР", категорія 109.18, питання «Як застосовуються фінансові санкції за перше та наступні порушення у разі виявлення під час перевірки СГ підтверджених належним чином фактів неодноразових порушень вимог щодо застосування РРО та/або ПРРО?». 

Автор: Єгорова Юлія

Комунікаційна платформа: kyivobl.ikc@tax.gov.ua 

 Підписатись на сторінку Фейсбук ГУ ДПС у Київській   

 області https://www.facebook.com/tax.kyiv.oblast