День охорони праці в Україні

  • 45

Фото без описуВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗПЕКИ ТА ЗДОРОВ’Я НА РОБОТІ

Щороку 28 квітня за ініціативою Міжнародної організації праці країни світу відзначають Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі, вибираючи актуальну  тему, пов’язану з безпекою та здоров’ям працівників на роботі.

Цього року тема буде зосереджена на дослідженні впливу зміни клімату на безпеку та здоров’я працівників на роботі.

Професійні ризики, які посилюються зі зміною клімату, включають надмірну спеку, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря, великі промислові аварії, екстремальні погодні явища, збільшення паразитарних та інфекційних захворювань, а також підвищений вплив хімічних речовин.

В умовах повномасштабної війни питання безпеки праці набувають особливої  уваги, а ризики від зміни клімату суттєво збільшуються.

Функціонування підприємств ускладнюється навіть на умовно безпечних територіях,  що позначається і на безпеці працівників.

Війна стала справжнім небезпечним чинником, який суттєво змінює «клімат» на робочих місцях та підвищує ризики настання великих промислових аварій та впливу небезпечних хімічних речовин, і як наслідок – додаткові нещасні випадки, що є нехарактерними для мирного часу.

Безперервні ракетні атаки агресора призводять до негативного психоемоційного стану працівників, які постійно перебувають у стресі.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗПЕКИ ТА ЗДОРОВ’Я НА РОБОТІ. ЩО ЦЕ ЗА ДЕНЬ?

Значну частину нашого життя ми віддаємо роботі, тому дотримання безпеки на робочому місці – завжди актуальна тема, яка стосується кожного. Під час роботи ми не маємо втрачати свою працездатність та шкодити здоров’ю, але, на жаль, навіть у XXI столітті нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання призводять до разючої кількості загиблих і постраждалих.

Щоб привернути увагу до цієї проблеми, Міжнародною організацією праці у 2003 році засновано Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі.

За даними Міжнародної організації праці майже три мільйони працівників щороку помирають через нещасні випадки та захворювання, пов’язані з роботою. Більшість цих смертельних випадків, а це 2,6 мільйона смертей, стаються внаслідок професійних захворювань. Нещасні випадки на роботі спричиняють ще 330 тисяч смертей. Хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення та захворювання органів дихання входять до трійки основних причин смертності, пов’язаної з роботою.

У цей день всі країни світу виступають спільно за гідну працю, яка є відображенням того, що життя і здоров’я людини є найвищою соціальною цінністю!

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗПЕКИ ТА ЗДОРОВ’Я НА РОБОТІ?

1984 рік: У Канаді запроваджено відзначення Дня жалоби за загиблими працівниками після трагічної аварії на шахті в провінції Квебек, де загинули 26 шахтарів.

1991 рік: Національний день жалоби офіційно стає визнаним урядом Канади для вшанування памяті жертв нещасних випадків на роботі та підтримки боротьби за покращення умов праці.

2002 рік: Міжнародна організація праці  вирішила встановити Міжнародний день памяті жертв нещасних випадків на роботі. Це було першим кроком у визнанні глобального дня безпеки й здоровя на роботі.

2003 рік: 91-ша сесія Міжнародної конференції праці офіційно затвердила Всесвітній день безпеки та здоровя на роботі, який щорічно відзначається  28 квітня.

Цей захід проводиться у рамках Глобальної стратегії Міжнародної організації праці у сфері безпеки та здоров’я на роботі. Інформаційна діяльність є одним з основних напрямків Глобальної стратегії.

Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі є важливим інструментом щодо підвищення рівня інформованості про те, як сприяти підвищенню значення безпеки та здоровя на робочих місцях.

ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ В УКРАЇНІ

День охорони праці в Україні встановлений Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 року № 685/2006. Цей день відзначають щорічно 28 квітня - у Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі. У цей день проводяться заходи, спрямовані на: привернення уваги суспільства, органів державної влади, субєктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці; запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; вшанування памяті осіб, які загинули на виробництві.

За роки незалежності травмовано понад 930 тисяч працівників, з яких смертельно понад 34 тисячі. Ці цифри не лише статистика, за кожною цифрою – життя людей та долі тисяч українських сімей. Це реальні історії зі складними наслідками для постраждалих і їхніх близьких, які змушені змагатися з новими викликами й змінами у щоденному житті.

А з початком повномасштабної війни росії проти України внаслідок ракетних атак, дії мін та іншого озброєння на робочих місцях отримали поранення понад 970 працівників і загинули майже 460.

«Спостереження за станом здоров’я»

Зверніть увагу на медогляди – вони захищають на роботі!

 Роботодавці мають забезпечити проведення медоглядів для своїх працівників: як при прийнятті на роботу, так і згодом.

 Працівникам: не забувайте, ви маєте право та зобов’язання проходити ці огляди, як того вимагає закон.

 Чому це важливо?

  • Щоб вчасно знайти ознаки хвороб, пов’язаних з роботою.
  • Визначити, чи можна вам працювати на певній роботі без шкоди для здоров’я.
  • Запобігти погіршенню здоров’я через роботу.
  • Уникнути нещасних випадків на робочому місці.

 Піклуймося про своє здоров’я разом! Пам’ятайте, регулярні медогляди – це спосіб тримати ваше здоров’я і безпеку на роботі під контролем. Здоров’я – це найважливіше, що у нас є. Тож не забуваймо про медогляди й будьмо здорові!

 «Навчання з охорони праці»

Знання - ключ до безпеки на роботі. Як показують результати аналізу нещасних випадків на робочих місцях, частою причиною травмування, включаючи випадки з летальним наслідком, є недостатнє або неналежне навчання з охорони праці.

Роботодавці, ви знаєте, що важливо правильно навчити своїх працівників безпеці на роботі та наданню першої домедичної допомоги. Це ваш обов’язок і ключ до успіху вашого бізнесу, особливо в умовах війни. (рекомендації щодо безпечного виконання окремих видів робіт у період воєнного стану ви можете знайти на інформаційному порталі Держпраці за посиланням: https://pratsia.in.ua/safe_work.php.

Працівники, пам’ятайте: ваше здоров’я і безпека - це найважливіше!

Навчання з безпеки праці допомагає уникнути небезпек або знизити ризик травмування, особливо в умовах війни. Пам’ятайте, що крім прав є ваші обов’язки, серед яких головним є зобов’язання стежити за безпекою вас і ваших колег під час виконання роботи. Завжди дотримуйтеся правил безпеки.

 

ПРОФІЛАКТИКА – ЗАПОРУКА  БЕЗПЕЧНИХ  УМОВ  ПРАЦІ

Кожен з нас знає, що здоров;я – це наш найцінніший ресурс.  Так само як ми піклуємося про своє здоровя, необхідно піклуватися і про «здоровя» нашого обладнання. Регулярні медичні огляди допомагають виявити та вчасно лікувати можливі проблеми, перш ніж вони стануть серйозними. Те саме стосується і нашого робочого середовища.

Здоровя  працівників – це фундаментальний елемент успішної компанії.

Проведення регулярних медичних обстежень забезпечує раннє виявлення професійних захворювань та загальних медичних станів, зменшуючи ризик виникнення нещасних випадків та захворювань. Вчасне лікування та профілактика зберігають здоровя і продуктивність наших команд.

Технічний стан обладнання також вимагає постійної уваги. Ретельне технічне обслуговування та перевірки гарантують, що устаткування функціонує належним чином, запобігаючи потенційним аваріям чи збоям у роботі. Це не лише підвищує безпеку, але й забезпечує тривалість служби нашого обладнання.

Разом ми можемо забезпечити безпечне та здорове робоче місце — приєднуйтесь до нашої ініціативи з підтримання здоровя на робочому місці та утримання нашого обладнання у справному стані. Памятайте, що попередження завжди краще за лікування!

Здорові працівники та надійне обладнання – це не просто витрати, це інвестиції у майбутнє, які забезпечують якість та безпеку нашої діяльності на всіх етапах.

 

ШЛЯХ  ВІД  ІНЦИДЕНТУ ДО  СМЕРТЕЛЬНОГО  ВИПАДКУ

Ретельний аналіз та уважне ставлення до навіть незначних інцидентів є критичними для запобігання серйозних наслідків на робочому місці. Здавалося б, незначна подія може виявитися лише маленьким кроком, але він може мати далекосяжні наслідки, у тому числі смертельні травми. Незначні інциденти часто вказують на потенційні проблеми в системі безпеки праці. Якщо не вжити вчасних заходів для їх усунення, ці проблеми можуть наростати й призвести до більш серйозних наслідків у майбутньому.

Згідно з аналізом більшість смертельних травм на робочому місці можуть мати свій корінь у передбачуваних інцидентах.

Кожен інцидент є навчальним досвідом, який дозволяє виявляти слабкі місця в системі безпеки праці та удосконалювати процедури для запобігання майбутнім травмам.

Важливо розуміти, що уважність до навіть найменших інцидентів може суттєво вплинути на забезпечення безпеки всіх працівників!

Безпека на робочому місці - це спільна відповідальність. Врахування кожного інциденту може стати важливим кроком до покращення безпеки на роботі. Наша увага та дії повинні бути спрямовані на запобігання негативним подіям, що можуть призвести до серйозних травм чи навіть смерті.

 

ДРІБНИЦІ  МАЮТЬ  ЗНАЧЕННЯ

Термін «ефект метелика» означає, що незначний вплив на систему може мати великі та непередбачувані наслідки, у тому числі в іншому місці.

Уявіть собі метушливий заводський цех, де ритмічно працюють машини та постійно переміщуються працівники. У цьому середовищі незначні події можуть спричинити каскад наслідків, демонструючи потужну, але часто непомітну динаміку безпеки на робочому місці.

У цьому контексті забезпечення культури ретельної уваги до деталей та проактивного виявлення небезпек набуває першочергового значення.

І роботодавці, і працівники повинні усвідомлювати взаємозвязок між діями та умовами на робочому місці. Культивуючи спосіб мислення, який спрямований на постійне вдосконалення вимог безпеки, ми можемо зменшити потенціал для таких каскадних ефектів.

В контексті безпеки праці, «ефект метелика» підкреслює, що якась подія може здатися несуттєвою окремо, може мати далекосяжні наслідки для загальної безпеки на робочому місці. Наприклад, залишений на підлозі інструмент або незначна недбалість може призвести до нещасного випадку через послідовний ланцюжок подій, що починається з тієї маленької події. Це підкреслює необхідність всебічної оцінки ризиків, чіткої комунікації між працівниками та формуванню культури, яка надає пріоритет постійному вдосконаленню вимог безпеки.

Кожний повинен пам’ятати, що будь-яка дія має значення. Визнаючи «ефект метелика» у сфері безпеки на робочому місці, ми маємо змогу розпізнавати потенційні ризики, оперативно реагувати на них і, зрештою, створювати безпечніше середовище для всіх.

Кожен з нас має стати тим агентом змін, який перериває ланцюг подій до того, як трагедія станеться - адже в питаннях безпеки праці навіть найменша дрібниця може призвести до негативних наслідків, але і найменше зусилля може їм запобігти.