Цифровізація громад: Славутич - серед лідерів з цифровізації

 • 75

Один із пріоритетіФото без описув Мінцифри — активна цифровізація регіонів.

Мета — зробити Україну найзручнішою країною у світі з погляду отримання послуг для громадян та бізнесу.

Наприкінці квітня відбувся форум «Digital Power Summit 2024: цифрове лідерство громад». Від Славутича в заході взяв участь радник Славутицького міського голови з питань інформаційних технологій та електронного врядування Олександр Рудик. Зазначимо, що Славутицька територіальна громада цьогоріч серед лідерів з цифровізації громад, які показали вагомі цифрові успіхи.

Під час заходу було відзначено громади, які показали вагомі цифрові успіхи. А також презентовано перший пілотний Індекс цифрової трансформації територіальних громад України. 

CDTO ОВА та цифрові лідери громад поспілкувалися з представниками уряду, обговорили пріоритетні проєкти 2024 року та які цифрові рішення можна ініціювати у своїх громадах та регіонах.

Серед ключових тем:

 • Цифрові інструменти у освітній, медичній, соціальній та фінансовій сферах
 • Цифрова економіка і цифрові послуги
 • Кібербезпека та кіберстійкість
 • Розвиток людського капіталу та державні програми для цього
 • Естонський досвід із розвитку цифрової трансформації у малому місті

Учасники саміту взаємодіяли інтерактивно – у групах обговорили успішні локальні цифрові проєкти: проаналізувати результати, обмінялися думками та ідеями. Менторами груп стали регіональні координатори Програми EGAP та CDTO ОВА. Після обговорень кожна група представила учасникам форуму цифрові кейси, які можна ініціювати на місцевому рівні.

Також онлайн до форуму долучився Індрек Еенсаар, керівник Департаменту Інновацій  муніципалітета Сауе (Естонія). Він поділився досвідом цифровізації в своєму муніципалітеті та наголосив на важливості підтримувати жителів громад під час впровадження цифрових проєктів.

«В Україні реформа децентралізації є важливою складовою публічного урядування. Реалізація цього неможлива без громад, які активно залучені в процеси трансформації та впроваджують ініціативи Мінцифри на місцях. Щоб оцінити рівень цифровізації громад, спільно з партнерами розробили перший пілотний Індекс цифрової трансформації територіальних громад України. Як і Digital Economy and Society Index, що відстежують еволюцію держав-членів ЄС, наш Індекс враховує цифрову економіку. Це дозволяє оцінити рівень розвитку інформаційних технологій та доступу до них у громадах. А також забезпечити зростання конкурентоспроможності громад і їхній інноваційний розвиток. Дякую громадам, які долучилися та надали інформацію у форматі самооцінки», — зазначає Валерія Іонан, заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

Мета Індексу — відстежити рівень цифровізації громад. Результати допоможуть керівникам громад визначити сильні та слабкі сторони та впроваджувати необхідні цифрові ініціативи.

«Амбітних цілей, які ставить перед собою Україна, можна досягнути лише у синергії зусиль на всіх рівнях: від центральних органів влади — до місцевих громад, а також міжнародних партнерів. Ми як партнер Мінцифри можемо надати всю необхідну експертну, організаційну та технологічну підтримку, проте проактивність CDTO на місцях та лідерство громад у цьому процесі значно прискорює його. Надзвичайно вражає те, що існує величезний запит у лідерів громад і громадян на цифровізацію, а також є локальні лідери, сповнені ініціативи та рішучості. Це дає підстави для оптимістичного прогнозу щодо майбутнього цифровізації України», — зазначив Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа.

Пілотний Індекс цифрової трансформації територіальних громад України втілено за сприяння Мінцифри, Фонду Східна Європа у межах швейцарсько-української Програми EGAP та за методологічної підтримки Deloitte.

«Минулого року ми спільно з Міністерством цифрової трансформації напрацювали методологію Індексу цифрової трансформації територіальних громад України. Сьогодні ми презентуємо результати пілотного вимірювання у межах України та відзначаємо громади, що мають цифрові успіхи. Ви є першопрохідцями, і ваші зусилля в цифровій трансформації визнані не лише на рівні громад, але й національно», — зазначає Сімон Троллер, заступниця керівника програми співробітництва Посольства Швейцарії в Україні.

Для вимірювання Індексу використали наступні показники:

 • цифрова економіка в ТГ;
 • розвиток цифрових навичок населення;
 • цифрова інфраструктура;
 • цифровізація публічних послуг;
 • цифрова трансформація ОМС.

«Структура Індексу, так само як методологія його обчислення розроблені із врахуванням концепції цифрового розвитку ЄС. Індекс враховує гармонійність розвитку за всіма напрямами і створює не лише можливості для самооцінки  і визначення пріоритетів цифрового розвитку громади, але також вказуватиме на точки зростання і підтримки для Уряду, інвесторів та донорів», — зазначив Сергій Гунько, лідер команди регіональної цифровізації швейцарсько-української програми EGAP.

За результатами дослідження першого пілотного Індексу визначили громади, що 2023 року показали вагомий цифровий результат.

«Важливо розуміти, що пілотний індекс — це лише один із інструментів вимірювання цифровізації у громадах, що покликаний мотивувати команду громади до розвитку е-урядування. Індекс дозволяє громадам вперше визначити цифрову зрілість, що залежить від активності влади на місцях і жителів громади. Різниця у показниках між деякими громадами є зовсім незначною. Ми враховували тисячні значення Індексу після коми, щоб визначити сотню громад, де наявні найвищі показники із цифровізації», — додає Тетяна Приходько, координаторка напрямів регіональної цифровізації та інновацій Міністерства цифрової трансформації України та Фонду Східна Європа.

Ознайомитися з першим пілотним Індексом цифрової трансформації територіальних громад України можна за посиланням на бета-версії вебплатформи Цифрова громада.

У планах на 2024 рік для CDTO та цифрових лідерів на місцях продовжувати роботу в  напрямі цифрової трансформації громад. Підтримувати вже наявні проєкти та реалізовувати нові.

Зазначимо, що форум Digital Power Summit 2024 ініціювали Міністерство цифрової трансформації України та швейцарсько-українська Програма EGAP, що виконується Фондом Східна Європа.

Детальніше